Ферментация на зеленчуци
Здравейте и добре дошли в блога! Ще се опитам да бъда полезна, като ви запозная със здравословния начин на живот пречупен през моята призма.Очаквайте да споделям още много рецепти и идеи. Първата ми публикация ще бъде свързана с това как да подобрим имунната си система през зимният сезон. Няма да ви разказвам затова колко полезни са всички плодове зеленчуци, семена и билки.Ще ви разкажа за ферментацията на зеленчуци. Това е може би един от най - разпространените начини за съхранение на зеленчуците през зимата. Единственото, което ни е нужно е вода, сол и съд за съхранение. Простичко, нали ?! Разбира се както всяко нещо си има своите тънкости и условия, като едно от най - важните според мен е създаването на стерилна среда в която ще се зароди нашият див и полезен свят. Ще си призная, че първият ми опит беше неуспешен, поради липса на знание и достатъчно опит, предполагам. Но понеже не се отказвам лесно, опитах отново и отново, като всеки следващ опит беше по - успешен. В България, но и в съседните страни най - добре познато ферментацията на мляко, зеле и краставици, но истината е че може да се получи с доста по- голям диапазон от зеленчуци като чушка, ряпа , карфиол, цвекло и т.н.
Ферментацията всъщност се случва от млечнокиселите бактерии, които се намират в млечните продукти, но се срещат и по листата, корените и плодовете на растенията. При ферментацията се образува млечна киселина, която помага продуктите да се запазят и подобрява чревното ни здраве. Соленият разтвор и добрата хигиена на съда предпазва от образуването на патогенни микроорганизми. Когато консумираме ферментирали храни, увеличаваме производството на стомашните сокове и правим храната по - лесно смилаема. Ферментиралите храни могат да се консумират през цялата година, но най - вече те са ни нужни през зимните дни, защото количеството на пресни плодове и зеленчуци е ограничено. И така време е да преминем към процеса на приготвяне. Нужно е да се придържаме към някои правила за да бъде успешна направата им.
Правила за ферментацията:
- Първо, необходимо е водата да бъде преварена, филтрирана или дестилирана, понеже обикновено чешмяната вода бива често хлорирана а това спира процеса на ферментация.
- Следващото нещо е солта, най - добре е тя да бъде чиста морска сол , по възможност необработена химически /аз използвам натурална келтска сол/.
Когато започнем слагането на зеленчуците е добре да не препълваме буркана и да оставим място, заради газовете, които се отделят при ферментация. Зеленчуците трябва да бъдат под нивото на водата, може дори да ги притиснем с предмет/ той трябва да бъде чист и да не е метален/. За да направим процеса по- лесен и бърз помещението в което оставяме бурканите трябва да е на стайна температура /но не прекалено топло/. Друго важно условие е отванянето на буркана 1 или 2 пъти дневно за да излизат образувалите се газове и да проверим как върви процеса на ферментация. Ще разберем че зеленчуците са готови по образувалите се мехурчета, вкуса и аромата.Обикновено това се случва в рамките на 3 до 5 дни. След успешна ферментация съхраняваме на студено или в хладилник. От тук нататък може да експериментирате с подправки и зеленчуци. Лично на мен комбинацията от карфиол, морков и цвекло ми е любима. Именно за нея ще споделя рецепта. Изключително подходящи са подправки като черен пипер, целина, копър, куркума , както и някой по екзотични като карамфил , канела, кардамон и други.
Карфиол с моркови и цвекло
Ще се радвам да споделите вашите рецепти и резултати! До скоро!
Ако харесвате статията може да ме последвате и в Instagram
https://www.instagram.com/tasty_healthy_greenline/
Коментари
Публикуване на коментар