Без глутен, модерно или необходимо!?

Ще разкажа малко повече за безглутеновото хранене и глутена. Навсякъде в магазина може да открием продукти, върху които е изписано с големи букви "без глутен". Глутенът  /от латински gluten - лепило/ представлява белтъчна смес от глиадин и глутенин, който се съдържа в различни житни култури, като пшеница , булгур, ечемик, лимец и др. Глутена има свойството да придава еластичност и гъвкавост. Затова е предпочитана добавка в много от готовите пакетирани храни. Човек може да е алергичен към всеки от тези белтъци или към едно от двайсетте звена, изграждащи глиадина, всяко от които би могло да причини алергична реакция, водеща до възпаление. Но това не е заболяването целиакия! Има голяма разлика между целиакия и глутенова чувствителност. При целиакията в следствие на алергична реакция се получава специфично увреждане на тънкото черво. Тя е най - тежката реакция на непоносимост към глутена. В случая ако, не говорим за целиакия и глутена попадне в стомаха се разгражда подобно на всички протеини, но когато имунната система разпознае погрешно и атакува веществото като чуждо се получава така наречената "глутенова непоносимост". Единственият начин да разберем дали имаме някаква непоносимост към глутен е кръвен тест, който е достъпен в повечето лаборатории. 
Един от първите ми експерименти в здравословната кухня беше така популярната карфиолена пица. И да, не е като истинската, но на мен лично ми допада. Ползите от нея са повече, отколкото вредите. Начина на правене е изключително лесен. Отново може да се експериментирате с продукти и вкусове. А и по какъв друг начин мога да убедя детето си да хапне карфиол или броколи. Лично на мен повече ми харесва с карфиол. Рецептата е следната:

Карфиолена пица

Необходими продукти:

за блата:
  • 1 глава карфиол
  • 2 яйца 
  • 200 гр пармезан/зрял кашкавал/моцарела
  • 1 ч.л. хуск
Карфиола и сиренето се настъргват. След това яйцата се разбиват добавя се и хуск. По желание може да добавите подправки като черен пипер, куркума, коприва на прах и др. Всичко се разбърква и разстила в тава върху хартия за печене. Оформя се с лъжица като заглаждате отгоре. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса с вентилатор на първо ниво, за да се изпече добре и отдолу. След това се слага плънката, която е по желание. Например доматен сос , гъби, рукола, нарязана луканка /домашна кайма/, а защо не и без месо и отгоре настърган кашкавал или моцарела. Слагаме отново във фурната, но на трето ниво, за не повече от 5 мин. без вентилатор.
Бон апети!

Последвайте профила ми и в Инстаграм
https://www.instagram.com/tasty_healthy_greenline/



Източник на информация:
Дейвид Пърлмътър "Тихите убийци на мозъка"

Коментари

Популярни публикации